Czy wykładnia Trybunału wiąże sądy
Rozstrzygnąć musi konstytucja
Czy wykładnia Trybunału wiąże sądy
Rzecznik praw obywatelskich sugeruje przewodniczącemu Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego wprowadzenie do projektowanej ustawy zasadniczej postanowień jednoznacznie rozstrzygających wątpliwości, czy ustalona przez Trybunał Konstytucyjny powszechnie obowiązująca wykładnia prawa wiąże Sąd Najwyższy oraz inne sądy. W liście do prof. Marka Mazurkiewicza prof. Adam Zieliński podkreśla, że obecne rozbieżności poglądów między TK i SN na ten temat czynią nasze prawo niejednoznacznym i prowadzą do naruszenia praw obywatelskich.
TK uznał w uchwale z 7 marca 1995 r. , że jego orzeczenia są dla sądów wiążące. Powszechnie obowiązująca wykładnia ustaw, podana do wiadomości przez ogłoszenie w Dzienniku Ustaw, określa wiążące rozumienie interpretowanego przepisu od dnia jego wejścia w życie przez cały czas obowiązywania, chyba że TK, uwzględniając zmianę kontekstu, ustalił inaczej -- stwierdził. Inny pogląd prezentuje SN. W uchwale z 26 maja 1995 r. podkreślił, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta