Jak budować zgodnie z prawem podatkowym
Przepisy o podmiotach zagranicznych nie przystają do współczesności
Jak budować zgodnie z prawem podatkowym
Radosław Czarnecki
Zagraniczne firmy budowlane działają w Polsce jako wykonawcy wielu ważnych inwestycji, do których należą nie tylko realizacje projektów biurowców czy hoteli, lecz również ważne dla życia miast obiekty użyteczności publicznej. Inwestorzy "publiczni", tacy jak gminy czy szkoły wyższe, korzystają z usług zagranicznych firm budowlanych ze względu na niskie (w porównaniu z krajowymi) ceny, wysoką jakość wykonawstwa, szybkość budowy.
Zagraniczna firma, której zadaniem jest wykonanie robót budowlanych, nie musi w tym celu tworzyć w Polsce spółki prawa handlowego. Wystarczy, że zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką ograniczy swoją obecność w Polsce do miejsca budowy, które może stanowić zakład w rozumieniu prawa podatkowego. Na jakie wybrane trudności natury prawnopodatkowej i związane z nimi problemy księgowe napotykają wykonawcy robót budowlanych mający siedzibę za granicą, osiągający dochody związane z działalnością prowadzoną w formie zakładu położonego na terytorium RP?
Pojęcie "zakład"
Zakład (permanent establishment) jest pojęciem zaczerpniętym z międzynarodowego prawa podatkowego. Według definicji zawartej w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta