Kto zapłaci polskim niewolnikom
Ustawa o świadczeniach dla osób deportowanych do pracy przymusowej w III Rzeszy i ZSRR
Kto zapłaci polskim niewolnikom
Adam Dobroński
Czekamy jeszcze tylko na podpis prezydenta pod ustawą oświadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. W trakcie debat parlamentarnych właściwie wszyscy byli "za" i niemal równie zgodnie zadawano sobie pytanie: dlaczego będzie płacił rząd polski? A są to sumy znaczące, bo choć śwadczenie ograniczy się do comiesięcznej wypłaty wynoszącej maksimum 10 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to obejmie prawdopodobnie około 300 tys. osób.
Pieniądze te otrzymają osoby osadzone w hitlerowskich obozach pracy przymusowej oraz byli "niewolnicy" wywiezieni przez Niemców do prac przymusowych poza granice II Rzeczypospolitej w latach 1939 -- 1945 i przez zwycięskich Sowietów do robót na Wschodzie od 17 września 1939 r. do 5 lutego 1946 r. z terytorium przedwojennego państwa polskiego oraz do końca 1948 r. z obecnych granic III Rzeczypospolitej. Zapis taki jest zgodny z niedawną (majową) wykładnią Trybunału Konstytucyjnego, by do czasu ratyfikacji w 1946 r. umowy o polsko-radzieckiej granicy państwowej pod pojęciem "terytorium Polski" rozumieć należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta