Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Portret rosyjskiego wyborcy

04 lipca 1996 | Świat | SP

Portret rosyjskiego wyborcy

Rozmowa z Igorem Kliamkinem, moskiewskim socjologiem i politologiem z fundacji "Obszczestwiennoje Mnienije", zajmującej się badaniami opinii publicznej.

Jaki jest rosyjski wyborca i jak widzi przyszłość Rosji?

Przede wszystkim wyjaśnijmy: nie ma jednego, zbiorczego portretu rosyjskiego wyborcy. Podział na komunistów i niekomunistów -- chociaż ma on swoje znaczenie -- w przypadku Rosji wcale nie jest podziałem najważniejszym. W rzeczywistości społeczeństwo dzieli się na trzy podstawowe grupy. Pierwsza z nich -- mniej więcej 1/ 3 -- z tęsknotą wspomina starą władzę, którą silnie idealizuje, dowodząc, że wcześniej było lepiej. Druga -- wybiera obecny reżim, od którego oczekuje przede wszystkim utrzymania istniejących stosunków. Co istotne -- jest to podyktowane nie tyle nadzieją na coś lepszego, ile obawą, iż może być gorzej. Obie grupy łączy wspólna cecha: tworzą je ludzie rozczarowani nowymi ideami politycznymi, którzy nie chcą ryzykować zmian oraz nowych polityków i wolą wybierać między "starym", coraz silniej idealizowanym reżimem radzieckim, a "nowym" -- jelcynowskim, do którego już zdążyli się przyzwyczaić.

I na koniec najbardziej rozdrobniona, trzecia grupa, która odrzuca oba modele. Wyborcy ci są zarówno antykomunistami, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 796

Spis treści
Zamów abonament