Trudniej zakończyć działalność gospodarczą, niż ją rozpocząć
O tym, jak zwinąć nieprzynoszący satysfakcji biznes, decyduje jego rodzaj, wielkość oraz forma, w jakiej jest prowadzony. W każdym przypadku trzeba się jednak liczyć z wizytami w kilku urzędach
Przedsiębiorcy prowadzący indywidualną działalność muszą się wyrejestrować w tej samej ewidencji, w której otwierali firmę. Sama procedura w gminie, podobnie jak start w biznesie, nie jest skomplikowana. Więcej formalności jest przy zamykaniu spółek.
W gminnej ewidencji...
Aby zakończyć działalność, trzeba wypełnić formularz EDG-1. Ten sam, który służy również do zakładania, zawieszania firmy i do dokonywania wszelkich zmian w gminnej ewidencji. Formularz można złożyć osobiście, przez pełnomocnika lub wysłać listem poleconym.
W tym ostatnim wypadku trzeba dołączyć notarialne poświadczenie własnego podpisu. Część urzędów umożliwia też złożenie wniosku drogą elektroniczną, opatrzonego pewnym podpisem. Za złożenie wniosku i wyrejestrowanie urząd nie pobiera opłaty.
Wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej następuje w drodze decyzji administracyjnej. Organ ewidencyjny przekazuje tę informację przedsiębiorcy, a także urzędowi statystycznemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania. Powinien to zrobić w terminie 14 dni od daty ostatecznej decyzji o wykreśleniu wpisu z ewidencji gminnej.
Uwaga! Likwidację w gminie trzeba zgłaszać w ciągu 14 dni od dnia rzeczywistego zakończenia działalności firmy, a nie zapowiadać zamknięcie na przyszłość.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta