Zamiast inwalidów mamy niezdolnych do pracy
Przepisy nie posługują się już pojęciem inwalidztwa. Zastąpiło je określenie niezdolności do pracy
Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności uwzględniają:
- stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
- możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.
Przy ocenie celowości przekwalifikowania zawodowego lekarz orzecznik powinien uwzględnić m.in. charakter i przebieg procesów chorobowych oraz ich wpływ na stan czynnościowy organizmu, posiadane kwalifikacje, wiek, zawód, możliwość przywrócenia zdolności do pracy przez leczenie i rehabilitację oraz przekwalifikowanie zawodowe.
Dwa różne cele
Oddzielono również orzekanie dla celów związanych ze świadczeniami z ubezpieczenia społecznego z tytułu niezdolności do pracy od orzekania o niepełnosprawności dla celów pozaubezpieczeniowych.
Oznacza to, że zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta