Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprawdzać konto emerytalne

22 marca 2013 | Poradnik Prawny: Jak wydostać pieniądze z OFE | Bartosz Marczuk
Ile pieniędzy trafi do OFE
źródło: Rzeczpospolita
Ile pieniędzy trafi do OFE
Powyżej jakiej kwoty rocznego przychodu nie są odprowadzane składki emerytalne i rentowe
źródło: Rzeczpospolita
Powyżej jakiej kwoty rocznego przychodu nie są odprowadzane składki emerytalne i rentowe

Od zgromadzonych pieniędzy w OFE będzie zależeć wysokość przyszłych świadczeń. Trzeba więc na bieżąco monitorować wpłaty, a w razie braków - złożyć reklamację w ZUS

Otwarte Fundusze Emerytalne nie rzadziej niż raz w roku wysyłają do swoich klientów informację o tym, ile mają pieniędzy w II filarze. Pilnowanie na bieżąco tych składek pozwala uniknąć w przyszłości ewentualnych reklamacji i odwoływania się do dokumentów z zamierzchłej przeszłości, o które zwykle jest trudno. Pozwala też na bieżąco sprawdzać czy firma wysyła do ZUS składki na emeryturę.

Ile trafia do kasy

Sprawdzenie poprawności kwoty przelewu, jaki znajduje się na rachunku w OFE, wymaga znajomości ,ile pieniędzy ma tam trafić. ZUS, po przekazaniu do niego składki emerytalnej przez zakład pracy lub opłaceniu jej samodzielnie na przykład przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, powinien przekazywać na konto do OFE 2,8 proc. tzw. podstawy wymiaru składki.

Dla pracownika jest to zazwyczaj jego pensja brutto. Od każdego 1000 zł pensji do funduszu powinno więc trafić 28 zł. Reszta składki emerytalnej, tj. 16,72 proc. podstawy (19,52 proc. – 2,8 proc. = 16,72 proc.), zostaje w ZUS i jest zapisywana na indywidualnym koncie emerytalnym w I filarze.

Podobnie składkę do OFE musi obliczać osoba prowadząca działalność gospodarczą. Z tym, że podstawą naliczania dla niej jest deklarowany dochód – w zdecydowanej większości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub ewentualnie 30 proc. minimalnej płacy.

PRZYKŁAD

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9493

Wydanie: 9493

Spis treści
Zamów abonament