Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska: skarby wokół nas

21 kwietnia 2017 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
Kompleks Riese, sieć podziemnych tuneli i komór wydrążonych przez Niemców w Górach Sowich, ciągle skrywa wiele zagadek.
źródło: AFP
Kompleks Riese, sieć podziemnych tuneli i komór wydrążonych przez Niemców w Górach Sowich, ciągle skrywa wiele zagadek.
Zamek w Książu ze swymi rozległymi podziemnymi tunelami nieustannie rozbudza wyobraźnię poszukiwaczy skarbów.
źródło: Wikipedia
Zamek w Książu ze swymi rozległymi podziemnymi tunelami nieustannie rozbudza wyobraźnię poszukiwaczy skarbów.

Polska to prawdziwa kopalnia skarbów. Liczne wojny i najazdy pozostawiły po sobie pamiątki, które przez dekady, a nawet całe wieki, czekają na swoich odkrywców.

W połowie sierpnia 2014 r. gruchnęła wieść, że w otaczających Wałbrzych malowniczych lasach odnaleziono legendarny „złoty pociąg", który pod koniec wojny Niemcy mieli rzekomo wywieźć z Wrocławia. Poszukiwacze skarbów wykonali dobrej jakości zdjęcia georadarowe, które wskazywały, że być może odnaleziono długi na ponad 100 metrów pociąg pancerny, którym pod koniec wojny prawdopodobnie wywieziono ze stolicy Dolnego Śląska różne kosztowności, w tym m.in. dzieła sztuki. Generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski oświadczył, że obiekt odkryty przez georadar należy do grupy pancernych pociągów z czasów II wojny światowej, „które funkcjonowały w obszarze działań wojennych, szczególnie w obszarze Dolnego Śląska, i były tak naprawdę wielkimi furgonami na torach przewożącymi wartościowe rzeczy". Pociąg taki składał się zazwyczaj z opancerzonej lokomotywy oraz zabezpieczonych dodatkowymi osłonami wagonów, z których można było prowadzić ostrzał z dział i broni maszynowej.

Dzisiaj nie ma żadnej pewności, czy obiekt wykryty w podwałbrzyskich lasach jest w ogóle pociągiem. Pojawiały się wiadomości, że obiekt ma 150 metrów długości, podczas gdy większość pociągów pancernych nie miała więcej niż 100 metrów. Wyobraźnię poszukiwaczy skarbów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10731

Wydanie: 10731

Spis treści
Zamów abonament