Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polka niepodległa

21 kwietnia 2017 | Rzecz o historii | Agnieszka Niemojewska
Maria Konopnicka
źródło: POLONA
Maria Konopnicka
Narcyza Żmichowska
źródło: POLONA
Narcyza Żmichowska
Irena Krzywicka
źródło: POLONA
Irena Krzywicka

28 listopada 1918 r. za sprawą dekretu Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Ale w dużej mierze zawdzięczały je ówczesnym feministkom i tzw. entuzjastkom.

Osobowość Marii Konopnickiej wymyka się wszelkim schematom, nie da jej się wpasować w żadne ramy. Była wspaniałą matką, ucieleśnieniem matki Polki samotnie wychowującej gromadkę dzieci, ale kiedy tylko jej pociechy się usamodzielniły, wyjechała z Warszawy, by przez bez mała 20 lat wieść życie nomadki i podróżować po całej Europie. Chociaż można spotkać opinie, że była feministką, to po bliższym przyjrzeniu się losom pisarki wydaje się to mocno naciągane. Ryzykowne jest także uznanie jej za skandalistkę, gdyż skandaliści nie przejmują się ani krytyką, ani opinią publiczną, a tymczasem autorka „Prometeusza" bardzo dbała o swój wizerunek. Niemałe sensacje i kontrowersje wywołuje sprawa jej relacji z młodszą o 19 lat Marią Dulębianką, dobrze zapowiadającą się malarką, która zrezygnowała ze swej kariery na rzecz walki o prawa kobiet oraz opieki nad Konopnicką.

Patronka współczesnych feministek?

Owszem, obie Marie angażowały się w działania propagujące emancypację kobiet, ale trudno na tej podstawie ogłaszać je wojującymi feministkami. W marcu 1907 r. w Krakowie odbyła się akademia ku czci Elizy Orzeszkowej pod przewodnictwem Konopnickiej, w czerwcu zaś – ogólnopolski zjazd kobiet połączony z jubileuszem Orzeszkowej (40-lecie pracy): „Zjazd otworzyła Maria Konopnicka, wysłuchana  przez tłumy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10731

Wydanie: 10731

Spis treści
Zamów abonament