Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siła tkwi w drewnie

21 kwietnia 2017 | Życie Pomorza Zachodniego | Izabela Kacprzak

W ubiegłym roku jedną trzecią krajowego eksportu netto w przemyśle drzewnym wypracowało siedem firm z Zachodniopomorskiego.

O ćwierć miliarda złotych wzrósł w ciągu trzech lat eksport drewna i wyrobów z tego surowca w województwie zachodniopomorskim – wynika z danych Ministerstwa Rozwoju przygotowanych dla „Rzeczpospolitej". To efekt potencjału drzewnego, jaki posiada region, i trwającej od kilku lat mody na drewno. Jak podkreślają Lasy Państwowe (główny dostawca tego surowca na polski rynek pokrywający 90 proc. zapotrzebowania), polskie produkty powstałe z drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty, papier czy opakowania – to „prawdziwe przeboje rynkowe". Z danych Lasów Państwowych wynika, że największymi producentami drewna w Polsce są regionalne dyrekcje Lasów Państwowych z Pomorza Zachodniego: Szczecina (blisko 4,1 mln m sześc. w ubiegłym roku) i Szczecinka (ponad 3,5 mln m sześc.). Nie dziwi więc, że to tu ulokowały się jedne z największych producentów z branży drzewnej, m.in. Kronospan w Szczecinku czy Dancoal w Goleniowie.

Potencjał regionu

Zachodniopomorskie chce przebić ogólnoświatową koniunkturę w swój regionalny sukces między innymi dzięki rozwojowi klastra meblowego, jaki utworzony został w Szczecinku blisko cztery lata temu. – Naszym największym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10731

Wydanie: 10731

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament