Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

15 grudnia 1998 | Publicystyka, Opinie | EL

LISTY

Informacje

Moratorium o zakazie szerzenia nienawiści

19 listopada w Waszyngtonie dziennikarka z Polski spotyka się na antenie radia, którego słuchają miliony Amerykanów, z Howardem Sternem, długowłosym talk-show guru. Gwiazda zaczyna dopytywać się, czy w Polsce mówi się o drugiej wojnie światowej. Sam sobie odpowiada, że zapewne nie, gdyż to zbyt drażliwy temat do dyskusji dla Polaków. Udowadnia swoje twierdzenie, podając "fakty": w Polsce nie ma Żydów, ponieważ wszyscy zostali zabici przez Polaków; obozy koncentracyjne, a były to polskie obozy koncentracyjne, były obsługiwane przez Polaków; Hitler nie musiał zabijać Żydów w Polsce, bo zrobili to za niego Polacy; to Polacy i tylko oni są winni eksterminacji Żydów.

Dziennikarka przeszła chrzest, jaki przechodzi większość Polaków po przyjeździe do USA. Wielokrotnie słyszy się polskie dowcipy, zwykle bardzo mierne i uwłaczające polskiej godności. O polskich obozach koncentracyjnych i nazistowskiej Polsce piszą nawet tak renomowane gazety jak "New York Times". Ambasada RP w Waszyngtonie wielokrotnie wysyłała listy protestacyjne, które były ignorowane. Niedawno w Kalifornii Polonia protestowała przeciwko wykorzystywaniu książki/ komiksu Arta Spiegelmana "Maus" ("Mysz") na uniwersytecie w Moraga do nauki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1571

Spis treści
Zamów abonament