Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Nacjonalizm, pacyfizm, lewacki spisek

15 grudnia 1998 | Publicystyka, Opinie | KB

Kilka uwag o polsko-niemieckich nieporozumieniach związanych z debatą nad przyszłą strategią NATO

Nacjonalizm, pacyfizm, lewacki spisek

KLAUS BACHMANN

Polskie reakcje na wypowiedź niemieckiego ministra spraw zagranicznych Joschka Fischera o rezygnacji NATO z opcji pierwszego uderzenia nuklearnego można podzielić na dwie główne grupy. Według pierwszej wypowiedź Fischera jest wynikiem tendencji antyamerykańskich i pacyfistycznych w nowej koalicji niemieckiej -- "Zielony pacyfizm" (tytuł z "Życia") i "NATO z pacyfką".

Według drugiej za wypowiedzią Fischera kryje się chęć przeforsowania wąsko pojętego narodowego interesu Niemiec, jakiś niemiecki izolacjonizm, który może się skończyć wycofaniem się Niemiec z NATO. Mamy więc wariant "pacyfistyczny" i wariant "nacjonalistyczny". Żaden nie jest prawdziwy, ale każdy kryje też ziarno prawdy.

Pokój albo zagłada

Faktem jest, że sytuacja Niemiec, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zmieniła się -- ale nie tylko wskutek rozszerzenia NA-TO, lecz też wskutek rozpadu Układu Warszawskiego, Związku Radzieckiego i daleko idącego samoosłabienia Rosji. Niemcy nie chciały być państwem frontowym, były więc za przyjęciem Polski. Teraz Polska ma ten sam kłopot i opowiada się za dalszym rozszerzeniem. Każdy chce mieć miłych, demokratycznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1571

Spis treści
Zamów abonament