Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudna kariera

15 grudnia 1998 | Kraj | AP

NAUKA

Pieniądzesą małe, ale za to otwiera się przestrzeń duchowa, która byłabynie do znalezienia gdziekolwiek indziej

Trudna kariera

ANNA PACIOREK

Statystyczne dane dotyczące kariery naukowej w ostatnich kilku latach są niepokojące. O ile wzrasta liczba osób zainteresowanych uzyskaniem doktoratu, otwierającego karierę naukową, o tyle zdecydowanie spada liczba habilitacji. To oznacza prawdopodobnie, że świeżo upieczony doktor coraz częściej zastanawia się, czy w ogóle ma sens dalsze wspinanie się po drabinie tej kariery.

Analizuje on sytuację (w tym materialne korzyści związane z tym wysiłkiem) i mówi pas lub też przeciąga w nieskończoność habilitację. Doktorska płaca po prostu nie wystarcza i trzeba, zamiast robienia habilitacji, dorabiać w kilku miejscach. Skutki takiego zjawiska dla polskiej nauki mogą być opłakane -- obecni profesorowie nie będą mieć odpowiedniej liczby następców.

Jak podają roczniki MEN -- w 1993 roku ogółem w szkołach wyższych, placówkach PAN oraz instytutach naukowo-badawczych 2000 osób uzyskało stopień doktora, a 912 osób doktora habilitowanego. Najliczniejsze doktoraty były na naukach medycznych (413) , technicznych (380) , humanistycznych (344) , rolniczych (142) i ekonomicznych (132) . Natomiast najliczniejszą grupę wśród doktorów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1571

Spis treści
Zamów abonament