Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeważnie za zgodą partnera

15 grudnia 1998 | Prawo | MM

MAŁŻ EŃSTWO

Zarząd majątkiem wspólnym a umowa poręczenia

Przeważnie za zgodą partnera

MAREK MACHNIJ

Małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej mogą samodzielnie wykonywać zarząd majątkiem wspólnym. Innymi słowy, każdy z nich może podejmować czynności faktyczne i prawne dotyczące tego majątku. Zasada ta, wyrażona w art. 36 § 2 zd. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie jest jednak bezwzględna. Do dokonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym wymagana jest bowiem zgoda drugiego małżonka w formie przewidzianej dla danej czynności prawnej (art. 36 § 2 zd. 2 k. r. io. ).

W tym drugim wypadku dochodzi do głosu zasada (art. 36 § 1 k. r. io. ) współdziałania małżonków w zarządzie majątkiem wspólnym. Oto współdziałanie nie zmusza jednego z nich do uczestniczenia w czynności prawnej w charakterze strony, lecz ogranicza się do wyrażenia zgody, mającej charakter oświadczenia woli osoby trzeciej wobec stron tej czynności. Do oświadczenia tego odnoszą się więc ogólne zasady dotyczące wyrażania zgody przez osoby trzecie, określone w kodeksie cywilnym, w takim zakresie, w jakim kwestie te nie są unormowane wk. r. io. W szczególności możliwe jest wyrażenie zgody przez współmałżonka przed dokonaniem czynności prawnej przez drugiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1571

Spis treści
Zamów abonament