Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie środki zaradcze

15 grudnia 1998 | Prawo | MA

Przewlekłość postępowań sądowych

Jakie środki zaradcze

MAREK ANTONI NOWICKI

Tylko we Włoszech sędzia odpowiedzialny za przewlekłość postępowania może być postawiony przed sądem karnym za nadużycie władzy przy wykonywaniu swojej funkcji. Jak kwestia ta rozwiązywana jest w innych państwach?

W Hiszpanii można wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z zarzutem naruszenia konstytucji z powodu przekroczenia granic rozsądnego terminu załatwienia sprawy przez sąd. Zarzut ten można postawić w toku postępowania. Wcześniej skarżący musi domagać się od sądu prowadzącego sprawę przyśpieszenia postępowania. Jeśli skarga została złożona bardzo późno (np. w końcowym stadium postępowania kasacyjnego w Sądzie Najwyższym, bezpośrednio przed wydaniem orzeczenia) , Trybunał uzna ją za niedopuszczalną z powodu zbyt późnego postawienia zarzutu, aby orzeczenie merytoryczne Trybunału mogło doprowadzić do zmiany sytuacji.

W Niemczech skarga konstytucyjna też jest środkiem do wykorzystania w razie zarzutu przewlekłości postępowania cywilnego lub karnego. Jeśli Federalny Trybunał Konstytucyjny stwierdzi naruszenie w toczącej się sprawie, sąd musi znaleźć sposób przyśpieszenia jej załatwienia.

W Republice Czeskiej także można wystąpić ze skargą konstytucyjną. W razie uznania przez Trybunał Konstytucyjny jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1571

Spis treści
Zamów abonament