Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia inwestycja

13 sierpnia 1994 | Moje Pieniądze | AB

Kilka uwag o pisaniu testamentu

Ostatnia inwestycja

Angielska anegdota mówi o popularnym wśród prawników toaście: "Za tych, co nie piszą testamentów. " Uważa się bowiem, że ludzie tej profesji większe dochody czerpią nie ze sporządzania testamentów, lecz ze spraw spadkowych, w których brak aktu ostatniej woli.

W Polsce spisanie tego dokumentu u notariusza nie wymaga dużego zapasu gotówki. Za sporządzenie testamentu zwykłego, bez dodatkowych zapisów i poleceń, zapłacimy 100 tysięcy złotych. Przy bardziej skomplikowanych sprawach opłata może być podwyższona. Łącznie notariusz nie powinien nam policzyć więcej niż 400 tysięcy złotych. Jednak gdy chcemy zabrać kopię testamentu ze sobą, musimy liczyć się z niewielkimi kosztami dodatkowymi: za każdą stronę tzw. wypisu -- po 5 tysięcy złotych. Nie jest to konieczne, ponieważ spisany u notariusza testament zostaje przechowany w jego biurze przez najbliższe 5 lat. Po tym okresie nasz dokument trafia do sądowego archiwum.

W domu lub u notariusza

Zgodnie z polskim prawem piszący testament ma do wyboru dwie możliwości: albo skorzystać z usług notariusza, albo sporządzić go osobiście.

Jeżeli ktoś decyduje się na tę drugą możliwość, powinien wiedzieć, że w całości dokument ten musi być sporządzony przez nas samych pismem ręcznym. Nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 243

Spis treści
Zamów abonament