Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieprawda, że lepsze już było

13 sierpnia 1994 | Plus Minus | JR

44 i 4 lata

Nieprawda, że lepsze już było

Janusz Rolicki

Trudno jest dziś dyskutować o powojennej przeszłości Polski. Każdy ma swą własną wizję, od której nie odstąpi ani o krok. Nieważne, czy rzecz dotyczy generaliów czy spraw szczegółowych. Tymczasem z historią jest jak z życiem -- jest średnie. O kulturze można pisać przez pryzmat protestów środowisk twórczych, cenzuralnych zapisów i wszechwładzy komitetów partyjnych, można też wypisywać peany na temat nagród filmowych, plastycznych, muzycznych itd. itp. Mimo że obie te opowieści nie będą do siebie przystawały jak połówki jednej bułki, będą jednak niezależnie od siebie prawdziwe.

Najbardziej dokuczliwą cechą naszego życia za dawnego reżimu było

życie w świecie pół- i ćwierćprawd.

Każdy obywatel PRL-u miał konstytucyjne prawo do wszystkiego, w tym zgromadzeń, zrzeszania się i protestów, a zarazem wiedział, że żyje w kraju koncesjonowanej wolności. Uczyliśmy się historii z zakłamanych podręczników, czytaliśmy gazety, ale zamieszczały one obok wiadomości prawdziwych, wiadomości ćwierć- i półprawdziwe. Prowadziło to do stałych napięć, które najmocniejsze były chyba w świecie kultury. Tutaj ograniczenia, wynikające z owego koncesjonowania wolności, były najdotkliwsze. Tu toczyła się ciągła raz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 243

Spis treści
Zamów abonament