Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metropolia w grajdołku

13 sierpnia 1994 | Kraj | JS

Zakopane, Zakopane. ..

Metropolia w grajdołku

Jerzy Sadecki

-- To miasto pod Giewontem ma wszystkie cechy wielkiej metropolii, a zarazem małego grajdołka. I w tym jest jego urok -- tak charakteryzuje Zakopane nowy burmistrz Franciszek Bachleda-Księdzularz.

Inni powiadają, że Zakopane jest "najbardziej na południe wysuniętą dzielnicą Warszawy". Na Krupówkach -- reprezentacyjnej ulicy tego najwyżej położonego polskiego miasta, zwanego szumnie zimową stolicą Polski -- zawsze można spotkać najbardziej znanych ludzi polskiej kultury, biznesu i polityki. Tu łatwo załatwiać wszelkie interesy.

Każdy z zakopiańczyków ma swoje kontakty i koneksje. Tak było zawsze, od kiedy w 1873 roku doktor Tytus Chałubiński stworzył modę na odwiedzanie Tatr.

Nieraz można usłyszeć przechwałkę, która nie jest aż tak daleka od prawdy: "-- Jak co, to pójdę do Józka Pawlikowskiego i on mnie przez rusztowanie wprowadzi do prezydenta".

Podhalańscy cieśle niejeden dom postawili w Warszawie i dla warszawiaków ich weekendowe rezydencje. Budowlana firma Pawlikowskiego remontowała pierwszy budynek stolicy -- Pałac Namiestnikowski. Wzorem innych prezydentów, także Wałęsa lubi bywać pod Tatrami. Powszechnie znane są zakopiańskie koneksje Mieczysława Wachowskiego, zaufanego człowieka prezydenta. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 243

Spis treści
Zamów abonament