Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gry małych graczy

13 sierpnia 1994 | Plus Minus | WB

Gry małych graczy

Z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim rozmawia Włodzimierz Bolecki

W tym roku jesteś w Polsce już po raz drugi, poprzednio byłeś w 1991. Czym dla ciebie różni się Polska z roku 1994 od tej Polski, którą oglądałeś przed trzema laty?

W roku 1991 zauważyłem, że rozpada się coś co, uważałem za bardzo ważną rzecz w życiu Polaków, tzn. "Solidarność". Chodziło nie o organizację, bo wiedziałem, że się ona rozpadnie, ponieważ była zbyt wielka, ażeby istnieć. Ale zaczęła się już wtedy rozpadać idea "Solidarności". Zauważyłem, że zaczęło się wtedy kruszyć to, co było wielką zdobyczą "Solidarności", a więc współpraca, sojusz inteligencji z robotnikami i innymi grupami społecznymi. Wtedy na nowo usłyszałem z ust przedstawicieli tzw. elit pogardliwe słówka, takie jak "robol", "durny kmiotek", "polski kołtun" itd. A więc widziałem, że sytuacja rozwija się w bardzo złym kierunku. I pamiętam jeszcze jedną rzecz: kiedy wyjeżdżałem z Poznania samochodem, na przejeździe kolejowym ogromnymi literami wypisane było hasło "Wróć komuno! ", co już wtedy było sygnałem jakichś nie zaspokojonych oczekiwań społecznych. Widywałem wtedy, nie tu w Polsce, ale jeszcze przed przyjazdem do Polski, kolejarzy polskich, którzy przyjeżdżali do Włoch w ramach wymiany wycieczkowej i odwiedzali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 243

Spis treści
Zamów abonament