Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwe procenty

15 kwietnia 1995 | Ekonomia | AS

Efektywny koszt kredytu

Prawdziwe procenty

W prasie pojawiają się kolejne ogłoszenia, w których sprzedawcy zachęcają do nabywania swoich towarów na raty, posługując się instrumentem atrakcyjnego oprocentowania. Używają pojęcia oprocentowania efektywnego, rocznego kosztu kredytu czy, po prostu, oprocentowania kredytu. Podane stawki, zazwyczaj poniżej 20 proc. w skali rocznej, nie odzwierciedlają jednak rzeczywistego kosztu kredytu, który musi uwzględniać wysokość i częstotliwość płaconych odsetek, wysokość prowizji i opłat manipulacyjnych.

W wydaniach "Rzeczpospolitej" z lutego br. analizowaliśmy już kilka ogłoszeń prasowych, w których zachęcano klienta niskim kosztem kredytu. Tym razem dwa kolejne przypadki, ale najpierw wyjaśnimy podstawowe pojęcia, na których opiera się nasza analiza kosztu kredytu. Zazwyczaj realna stopa procentowa, czy jakkolwiek inaczej nazwane niskie, atrakcyjne oprocentowanie kredytu z ogłoszenia prasowego, liczona jest w sposób następujący: jeżeli bierzemy kredyt wwysokości 10 tysięcy zł na 1 rok i suma łącznych płatności obejmujących raty kapitałowe i odsetki w ciągu całego roku wyniesie np. 11, 78 tys. zł, to ogłoszeniodawca twierdzi, że kredyt kosztuje 17, 8 proc. Takie wyliczenie nie uwzględnia faktu, że wartość pieniądza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 456

Spis treści
Zamów abonament