Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekrojona mentalność

15 kwietnia 1995 | Plus Minus | KM

50 lat "Przekroju"

Przekrojona mentalność

Autor "Życia w >>Przekroju<<" twierdzi, że napisał książkę o ukochanym piśmie, w którym przepracował 20 lat, a przede wszystkim o swoim wyjątkowym, legendarnym szefie, Marianie Eilem. Przy okazji wyszły mu jednak wspomnienia i coś na kształt autobiografii. Akurat w 50. rocznicę istnienia tygodnika.

Niewątpliwie, bez książki Andrzeja Klominka nie obejdzie się żaden przyszły monografista "Przekroju". Czy jednak taki się znajdzie? Kogo obchodzić będą zamierzchłe dzieje jednego z kolorowych magazynów, co tydzień trafiających do kiosków? Owszem, Eile mógł z niemałą dozą bufonady powtarzać, że "Przekrój" jest "jedynym takim pismem na osiemset milionów Słowian" (wliczając -- nie do końca chyba -- Chińczyków) , ale jaka była w tym zasługa samego naczelnego, jaka sekretarza redakcji, a jaka Wydziału Prasy KC PZPR i cenzury? Czy zresztą "Przekrój" był tak wspaniały, jak zdaje się po latach Klominkowi, zapatrzonemu w czasy swojej młodości?

Okno na świat

Autor "Życia w >>Przekroju<<" z dumą powołuje się na świadectwo znakomitego poety, noblisty, Josifa Brodskiego, który powiedział, że w swoim czasie języka polskiego nauczył się po to, aby móc czytać krakowski tygodnik....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 456

Spis treści
Zamów abonament