Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie ze świadczenia pracy korzystne tylko przy stałych zarobkach

15 kwietnia 2009 | Dobra firma | Tomasz Poznański

Zastanów się, zanim przy wymówieniu podwładnemu angażu zwolnisz go jednocześnie z obowiązku świadczenia pracy. Niekiedy takie rozwiązanie znajdzie finał w sądzie

Instytucji zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, a nawet zbliżonej do tego regulacji nie znajdziemy w żadnym akcie, w tym w kodeksie pracy. Taki stan rzeczy nie budzi wątpliwości, bo podstawą stosunku pracy jest świadczenie pracy za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.). Przy zwolnieniu ze świadczenia pracy mamy więc do czynienia z ułomnym stosunkiem prawnym. Wypłacane wynagrodzenie jest zupełnie oderwane od wykonanych obowiązków służbowych, których faktycznie nie ma.

Jeden składnik wynagrodzenia

Pracownik w pełni zaakceptuje zwolnienie ze świadczenia pracy, gdy jego wynagrodzenie jest stałe i składa się wyłącznie z jednego składnika. Będzie zadowolony z zaproponowanego sposobu zakończenia angażu, bo w tym czasie może odpoczywać lub zacząć poszukiwania nowej pracy.

Radykalnie zmieni się to, gdy wynagrodzenie pracownika składa się z wielu różnych elementów, w tym niewielkiej podstawy i dużej części uzależnionej od osiąganych wyników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8293

Spis treści
Zamów abonament