Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie złożysz skargi, jeśli nie wezwiesz organu

15 kwietnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Marcin Parulski
Wiążąca jest tylko taka interpretacja, która dotarła do wnioskodawcy, czyli została mu doręczona
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Wiążąca jest tylko taka interpretacja, która dotarła do wnioskodawcy, czyli została mu doręczona

Zanim podatnik zaskarży do sądu interpretację podatkową, musi wezwać wydający ją organ do usunięcia naruszenia prawa

Często podatnik, po otrzymaniu interpretacji prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, nie zgadza się z przedstawionym w niej stanowiskiem organu podatkowego. W jakim trybie może się od niej odwołać? Tego przepisy ordynacji podatkowej nie wyjaśniają. Nie ma ona bowiem zastosowania do odwołań od interpretacji podatkowych.

Podatnik może jednak zaskarżyć otrzymaną interpretację do wojewódzkiego sądu administracyjnego z powodu jej niezgodności z prawem. Nie może tego jednak uczynić od razu po otrzymaniu interpretacji. Warunkiem wniesienia skargi do WSA jest wcześniejsze wyczerpanie przez podatnika środków zaskarżenia, jeżeli przysługiwały mu one w postępowaniu przed organem podatkowym. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewiduje bowiem, że w takim przypadku wniesienie skargi do sądu administracyjnego musi być poprzedzone wezwaniem organu podatkowego do usunięcia naruszenia prawa.

Mamy 14 dni na przygotowanie pisma

Zgodnie z prawem o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie dotyczącej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, skargę na interpretację można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący (podatnik) dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu interpretacji – do usunięcia naruszenia prawa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8293

Spis treści
Zamów abonament