Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbliża się przedawnienie, wolno egzekwować

14 czerwca 2010 | Dobra firma | Przemysław Wojtasik

Urząd może ściągnąć podatek dopiero wtedy, gdy decyzja stanie się ostateczna. Od tej zasady są jednak wyjątki

Jeden z nich to zbliżający się termin przedawnienia. Jak podkreślił minister finansów w piśmie z 20 maja 2010 r. (odpowiedź na interpelację poselską nr 15 603), „zbliżanie się terminu przedawnienia zobowiązania oznacza, że zachodzi uzasadniona obawa, iż nie zostanie ono wykonane”.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2009 r. urząd może egzekwować zaległość dopiero wtedy, gdy decyzja podatkowa stanie się ostateczna. Zgodnie bowiem z art. 239a ordynacji podatkowej decyzja nieostateczna (czyli taka, od której podatnik może złożyć albo już złożył odwołanie) nie podlega wykonaniu. Chyba że nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Wyjątki od zasady

Kiedy fiskusowi wolno przystąpić od razu do egzekucji? Jeśli uprawdopodobni (a więc nie musi udowadniać), że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Jest to możliwe wtedy, gdy zaistniała przynajmniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8647

Spis treści
Zamów abonament