Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Patrona dla drogi wybiera rada

14 czerwca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Nazwa ulicy służy wykonywaniu zadań publicznych, związanych z szeroko rozumianymi funkcjami porządkowymi, ewidencyjnymi organów administracji i sądów. Dlatego akt ją nadający powinien być zaliczony do przepisów prawa miejscowego

Czym jest ulica? Odpowiedzi na to pytanie próżno szukać w przepisach prawa. Nie znajdziemy również ustawowej definicji placu. Powszechnie jednak przyjmuje się, że ulicą jest droga wytyczona i zbudowana na terenie zurbanizowanym (w mieście, ale i na wsi).

Placem jest natomiast wolna niezabudowana przestrzeń miejska, przeważnie kwadratowa lub prostokątna (może mieć inny kształt), ograniczona zabudową, ulicami czy też zielenią.

Wyłączna kompetencja

Ulice (place) mogą być zaliczane do dróg publicznych, czyli krajowych, wojewódzkich, powiatowych lub gminnych. Mogą również być drogami wewnętrznymi. Są to drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe.

Prawo nadawania nazw tym właśnie obiektom przysługuje gminnej radzie. Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8647

Spis treści
Zamów abonament