Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziesięć dziewczyn przyszłości

14 czerwca 2010 | Kraj | Renata Czeladko
Joanna Oracz z Wydziału Fizyki UW
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Joanna Oracz z Wydziału Fizyki UW
Agata Szade z Wydziału Biochemii UJ
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Agata Szade z Wydziału Biochemii UJ

Sukcesy odnoszą nie tylko profesorowie. Już studentki mogą się pochwalić ważnymi badaniami

Malwina Strenkowska trzyma stworzone przez siebie związki chemiczne w zamrażarce w małych słoiczkach z kolorowymi etykietami. Białe kryształki są bardzo nietrwałe, ale dla Malwiny – studentki trzeciego roku międzywydziałowych indywidualnych studiów matematyczno-przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim – bezcenne. W jednym ze słoiczków jest związek, o którym opowiadała na konferencjach w Pradze i Paryżu. Prace nad jego powstaniem opisała w prestiżowym czasopiśmie naukowym „New Journal of Chemistry”.

Nastawiam i czekam

Związki stworzone przez Malwinę mogą się przyczynić do produkcji szczepionki antynowotworowej. Jej badaniami już zainteresowała się niemiecka firma farmaceutyczna.

– Przychodzę rano do laboratorium, nastawiam reakcję i czekam – opowiada studentka. Ale zanim „nastawi” reakcję, musi przekopać się przez tony publikacji. Przemyśleć, w jakim miejscu i dlaczego utknęli inni badacze i jaka modyfikacja związku będzie lepsza.

Potem godzinami probówki z roztworem podskakują na mieszalniku, substancje są ważone i mierzone na wszystkie sposoby, w końcu w specjalnej maszynie odparowuje się ciecz, by uzyskać nowy związek chemiczny.

Malwina jest jedną z dziesięciu wybitnych polskich studentek wyróżnionych w konkursie Ministerstwa Nauki i miesięcznika „Elle” „Dziewczyny przyszłości. Śladami Marii Curie-

-Skłodowskiej”. Zorganizowano go,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8647

Spis treści
Zamów abonament