Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek odliczymy też z dokumentów elektronicznych

20 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Justyna Zając-Wysocka
źródło: Rzeczpospolita

Faktury wysyłane faksem lub e-mailem, a następnie wydrukowane przez odbiorcę, stanowią podstawę do odliczenia VAT

Wynika tak z wyroku NSA z 20 maja 2010 r. (I FSK 1444/09). Sąd przyjął, że jest różnica pomiędzy fakturą wystawioną w formie elektronicznej a fakturą jedynie przesłaną za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Stanowisko NSA nie ma wyraźnego uzasadnienia w przepisach ustawy o VAT, ale wydaje się uprawnione w świetle regulacji prawa wspólnotowego. Orzeczenie to jest przełomowe, zwłaszcza dla osób, które dotychczas w związku z prowadzoną działalnością wystawiały duże ilości faktur, co wiązało się ze znacznymi i niepotrzebnymi kosztami.

O co chodziło w sprawie

Impulsem do wydania wyroku był wniosek o interpretację skierowany przez spółkę do dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (IBPP3/443-447/08/PK).

Spółka pytała, czy możliwe jest w oparciu o art. 218 i 219 dyrektywy 2006/112/WE przyjęcie zasady, że dokument (faktura VAT, faktura korygująca VAT) otrzymany drogą elektroniczną (za pośrednictwem faksu lub poczty elektronicznej), lecz niebędący fakturą elektroniczną z podpisem elektronicznym, a następnie wydrukowany przez odbiorcę, uprawnia do wykazania podatku naliczonego w rejestrze VAT i do odliczenia tego podatku przez kontrahenta?

Organ podatkowy wykluczył taką możliwość. Powołał się na art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8705

Spis treści
Zamów abonament