Fiskus podważa opinie statystyczne
Indywidualna opinia GUS o symbolu PKWiU, od której zależy prawidłowość stawki VAT, nie jest wiążąca ani dla przedsiębiorcy, ani dla organów podatkowych. I jako dowód może zostać podważona
Trzeba o tym pamiętać prowadząc działalność gospodarczą, której istotnym elementem jest oferowanie produktów albo usług opodatkowanych preferencyjnymi stawkami.
Załóżmy, że podatnik co do sprzedawanego towaru albo świadczonej usługi dysponuje indywidualną kwalifikacją statystyczną wydaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi. I na tej podstawie korzysta z 7-proc. preferencyjnej stawki VAT. Organ podatkowy nie zgadza się z tym. Uważa, że stawka wynosi 22 proc. Zostaje wszczęte postępowanie podatkowe.
Organ powołuje własnego biegłego. Ten wydaje opinię korzystną dla fiskusa co do kwalifikacji statystycznej wyrobu albo usługi. Co wtedy? Która opinia jest ważniejsza? Fiskus twierdzi, że ta wydana przez biegłego, bo np. zbadał produkt, poddał analizie chemicznej próbki, przyglądał się procesowi technologicznemu i go analizował.
To nie prawo...
Pamiętajmy, że opinie organów statystyki publicznej, które z perspektywy otrzymujących je przedsiębiorców stanowią interpretację standardów i nomenklatur statystycznych, nie są prawem. Nie są źródłem praw i obowiązków, decyzjami administracyjnymi, oświadczeniami woli.
Nie są również aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej, dotyczącymi uprawnień bądź obowiązków wynikających z przepisów prawa. Nie podlegają sądowej kontroli działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta