Urząd może powołać biegłego
Niekiedy organy podatkowe próbują podważyć opinię statystyczną, zwracając się o jej ponowne wydanie lub zmianę. Jeżeli GUS nie zmienia zdania, pomijają niewygodną klasyfikację i za dowód w postępowaniu przyjmują ekspertyzę własnego rzeczoznawcy
W ten sposób wykazują, że podatnik nie ma prawa do np. stawki 7 proc., a właściwa jest podstawowa stawka.
Czyja opinia ważniejsza
Art. 197 § 1 ordynacji podatkowej mówi, że gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne, organ podatkowy może powołać na biegłego osobę dysponującą takimi wiadomościami, w celu wydania opinii. Fiskus twierdzi, że opinia biegłego jest ważniejsza niż opinia GUS. Fachowo: „opinia biegłego ma mocniejszą moc dowodową”. Dlaczego?
Opiera się na badaniu np. przedmiotu i procesu technologicznego jego wytworzenia. Jest to więc bardziej konkretny dowód w porównaniu z sytuacją, gdy opinię statystyczną GUS wydał na podstawie opisu przedsiębiorcy i informacji dostarczonych przez niego.
Ten sposób argumentacji prowadzi jednak do automatycznego podważenia waloru dokumentu urzędowego, jakim może być opinia GUS, tylko dlatego że biegły przeprowadził badania produktu, a nie bazował na dokumentach. Jest to zaskakujący sposób argumentacji, ale nie zmusza organów podatkowych do wykazania, gdzie GUS popełnił błąd, skoro opinia Urzędu Statystycznego w Łodzi jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta