Spory o parametry
Nowy sposób finansowania kultury
Spory o parametry
Już w 1997 r. może dojść do rewolucji w finansowaniu kultury. W województwie przemyskim przeznaczono by na kulturę 71 proc. kwot, które trafiają na ten cel w 1996 r. (dane bez uwzględnienia przewidywanego na 15 procent wzrostu inflacji) -- zaś w województwie opolskim -- 159 proc. Rewolucję w finansowaniu kultury może spowodować zaakceptowany przez Konwent Wojewodów projekt parametryzacji wydatków na kulturę.
Zaleca on wojewodom konstruowanie budżetu kultury w oparciu o liczbę instytucji kultury, zaludnienie, liczbę placówek akademickich, zabytków wpisanych do ogólnopolskiego rejestru, promowane mają też być województwa leżące przy granicy państwa. Nareszcie zostały stworzone czytelne kryteria przyznawania pieniędzy w kulturze, mówią zwolennicy projektu. Krytycy uważają, że w kulturze zacznie obowiązywać prawo Janosika, który zalecał, by zabierać bogatym, a oddawać biednym. Problem polega na tym, że w polskiej kulturze nie ma bogatszych i biedniejszych. Urzędnicy w MKiS wyrażają się o projekcie krytycznie.
Rada na układy
Próba wprowadzania czytelnych i obowiązujących wszystkich bez wyjątku kryteriów podziału pieniędzy na kulturę sięga końca epoki gierkowskiej. Już po przełomie 1989 r. sformułował je tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta