Losy Ariane
Trwają prace nad konstrukcją kolejnych prototypów
Losy Ariane
Wystrzelenie nowej rakiety nośnej europejskiej konstrukcji Ariane 5 zakończyło się, jak informowaliśmy, jej eksplozją zaledwie w 41 sekund po starcie, na wysokości 3400 m, przy prędkości 800 km/ h. Dla bezpieczeństwa, maszyna została natychmiast zniszczona na sygnał z Ziemi. Rakieta wynosiła 4 satelity naukowe Cluster Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) warte 500 mln dolarów. Pomimo tego żaden z krajów włączonych w inwestycję projektu nie myśli o przerwaniu prac. Francuski minister ds. przestrzeni i badań naukowych Francois Fillon, obecny przy eksplozji, oświadczył, że w przygotowaniach jest kolejny model i wierzy w sukces. Raport naukowców na temat przyczyn wypadku będzie gotowy 15 lipca. Drugi egzemplarz Ariane 5 spróbuje swoich sił najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu 1996 roku.
Problemy Ariane 5
Od samego początku Ariane 5 sprawiała wiele problemów inżynierom i naukowcom. Jej wystrzelenie nastąpiło z opóźnieniem roku i siedmiu miesięcy. Kłopoty rozpoczęły się przy komponowaniu paliwa wypełniającego komory silników pomocniczych. Wszystkie jego "porcje" wymagają absolutnej jednorodności, którą udało się uzyskać dopiero po wielu próbach. Wiosną 1994 roku wybuchła termopompa Vulcain silnika podstawowego. Rok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta