Domyskładowe
Przywrócić to, co było dobre
Domyskładowe
Zbigniew Pławecki
Domy składowe to wielkie zakłady (przedsiębiorstwa) prowadzone w celu zarobkowym, w których za opłatą mogą być złożone do przechowania towary. Charakter ich wymaga, aby znajdowały się w pobliżu stacji kolejowej, bazy samochodowej, przedsiębiorstwa spedycyjnego, przystani lub portu.
Wedle K. Petyniaka-Saneckiego ich funkcją jest stworzenie kupcom możliwości wygodnego przechowywania oraz ułatwienie sprzedaży (przez publiczną licytację lub wystawienie dowodu składowego przenoszonego przez indos, a więc bez fizycznego przemieszczania składowanych dóbr) i zastawiania wielkich ilości towaru, dzięki czemu zbyteczne jest posiadanie własnych magazynów. Ponadto załatwiają zbiorowo, a więc taniej, ubezpieczenia towarów i opłaty celne, a także ułatwiają przegląd zapasów, a przez to tworzenie statystycznych zestawień rozporządzalnego towaru; w istotny sposób wpływa to m. in. na kształtowanie się cen oraz politykę celną, handlową i kredytową państwa.
W przeszłości domy składowe były instytucjami o charakterze publicznym (zakładane i prowadzone przez państwo, gminy bądź korporacje publiczne) bądź prywatnym. Ze względu na rodzaj przechowywanych towarów wyróżniano składy ogólne (przechowujące różne towary) oraz specjalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta