Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie dla aportów nie oznacza, że wcześniej były opodatkowane

04 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Adam Bartosiewicz

Od nowego roku wniesienie przez osobę fizyczną wkładu niepieniężnego do spółki osobowej skutkuje powstaniem przychodu, tyle że wolnego od PIT. Nowe przepisy nie mogą jednak działać wstecz

Kwestia określenia skutków aportu do takiej spółki budziła ostatnio liczne wątpliwości. Spory dotyczyły zwłaszcza tego, czy u wnoszącego aport (z majątku prywatnego bądź firmowego) powstawał przychód podatkowy.

Nie było bowiem jasne, czy można tu mówić o odpłatnym zbyciu składników majątku w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (jeśli były one używane w działalności gospodarczej) bądź w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 (jeśli stanowiły majątek prywatny).

Korzystne wyroki

W orzecznictwie sądowym w zasadzie jednolicie podkreślano, że wniesienie wkładu do handlowej spółki osobowej nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego u wnoszącego, niezależnie od tego co jest przedmiotem wkładu i czy był to majątek prywatny czy związany z jego działalnością gospodarczą.

Wkład do spółki osobowej nie generował przychodu

- W wyroku z 24 lutego 2010 r. (I SA/Wr 1842/09) WSA we Wrocławiu podkreślił:

„Osoba wnosząca taki wkład w postaci akcji i udziałów w spółce akcyjnej i spółce z o.o. przenosi ich własność, ale nie otrzymuje za nie zapłaty, jedynie przekształca je na wkład, którym uczestniczy w spółce osobowej, a wartość wnoszonych akcji i udziałów staje się wartością wkładu w spółce osobowej, według którego uczestniczy on między innymi w

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8818

Spis treści
Zamów abonament