Nadgodziny nadgodzinom nierówne
Za zadania realizowane w wolną sobotę, która jest jednocześnie świętem, nie należy płacić. Według niektórych prawników trzeba oddać wolne w innym terminie
Od 1 stycznia obowiązuje znowelizowany art. 130 kodeksu pracy, a wraz z nim nowe zasady liczenia wymiaru czasu pracy. Teraz godzin roboczych nie obniżają święta, które zgodnie z rozkładem wypadają w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Są wątpliwości
Według prawników sformułowanie „święta, które zgodnie z rozkładem wypadają w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodniu pracy” daje możliwość celowej kumulacji takich dwóch rodzajów dni wolnych od pracy w jednym dniu kalendarzowym.
Przykładowo: w drugim tygodniu stycznia grafik czasu pracy można ułożyć tak, by szóstym wolnym dniem tygodnia było święto Trzech Króli. I tu pojawia się wątpliwość. Jak zapłacić za pracę w takim dniu: jak za nadgodziny w święto czy w wolną sobotę? Sprawa nie jest jednoznaczna, a zmienione przepisy nie dają odpowiedzi. A co sądzą specjaliści od czasu pracy?
– Jeżeli pracownik przyjdzie do pracy w święto, które zgodnie z jego rozkładem wypadało w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to pracodawca musi mu udzielić dnia wolnego. Niezależnie czy przyjmiemy za podstawę art. 15111 k.p. czy art. 1513 k.p., ma na to czas do końca okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta