Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzki mózg się kurczy

04 stycznia 2011 | Nauka | Izabela Filc-Redlińska
Kromaniończycy pozostawili po sobie malowidła naskalne
źródło: EAST NEWS
Kromaniończycy pozostawili po sobie malowidła naskalne
Ewolucja podąża w zaskakującym kierunku  – rozmiar ludzkiego mózgu maleje w miarę rozwoju cywilizacji. Jest on nieco mniejszy niż mózg człowieka z Cro-Magnon  i znacznie mniejszy niż u neandertalczyka,  który nie był naszym przodkiem.
źródło: Rzeczpospolita
Ewolucja podąża w zaskakującym kierunku – rozmiar ludzkiego mózgu maleje w miarę rozwoju cywilizacji. Jest on nieco mniejszy niż mózg człowieka z Cro-Magnon i znacznie mniejszy niż u neandertalczyka, który nie był naszym przodkiem.

W ciągu ostatnich 20 tys. lat organ, który jest esencją człowieczeństwa, zmienił nieco swoje rozmiary

Najpierw zła wiadomość: na przestrzeni kilkudziesięciu tysięcy lat nasz gatunek stał się uboższy o około 150 centymetrów sześciennych szarych komórek. To wielkość porównywalna do rozmiaru piłki tenisowej. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku mózgu „większe” wcale nie musi oznaczać „lepsze”.

Móżdżek wyjątkiem

Takiego zdania jest zwolennik teorii o kurczeniu się tego organu antropolog z University of Wisconsin dr John Hawks. – Fakt, że ludzki mózg się zmniejsza, nie jest jednoznaczny z tym, że podobne zjawisko dotyka jednocześnie naszej inteligencji.

Z drugiej strony, jeśli trend ten się utrzyma i będzie następował w podobny tempie, to za 20 tys. lat możemy osiągnąć pojemność czaszki Homo erectusa – prymitywnego przodka człowieka żyjącego pół miliona lat temu. O tych kontrowersyjnych tezach pisze amerykański magazyn „Discover”.

Do tej pory triumfy święciła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8818

Spis treści
Zamów abonament