Sposób na pomnożenie majątku
Roczne koszty utrzymania funduszu zamkniętego wynoszą ponad 300 tys. zł. Ale wymierną korzyścią dla przedsiębiorcy jest odroczenie podatku i ułatwienia w pozyskaniu finansowania
Kinga Żelazek
Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ), tworzone na potrzeby konkretnych firm i przedsiębiorców, oferują m.in. takie towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), jak: Copernicus Capital, Forum, Ipopema, Idea, Skarbiec czy Opera. W Komisji Nadzoru Finansowego zarejestrowanych jest już ponad 230 funduszy dedykowanych wybranym inwestorom.
Ich głównym zadaniem jest optymalizacja obciążeń podatkowych. Przedsiębiorcy lub firmy mogą wnosić do FIZ różnego rodzaju aktywa, np. udziały w firmach, nieruchomości, obligacje i inne instrumenty finansowe. Następnie mogą obracać tymi aktywami w ramach funduszu zamkniętego, czyli np. sprzedawać akcje jednych spółek i kupować inne. Zyski z takich transakcji nie będą od razu opodatkowane. Obowiązek zapłacenia podatku przez inwestorów pojawi się dopiero w momencie umarzania certyfikatów funduszu. Do tego czasu podatek może być reinwestowany.
Fundusz zamknięty jest zarządzany i prowadzony przez TFI. Najpopularniejsze na naszym rynku są fundusze aktywów niepublicznych o szerokim spectrum inwestycyjnym, czyli mogące inwestować w różnego rodzaju aktywa od akcji po waluty i nieruchomości.
Wiele jest też funduszy sekurytyzacyjnych inwestujących w wierzytelności. Są one zakładane na potrzeby firm zajmujących się windykacją i obrotem wierzytelnościami, takich jak np. Kruk, Ultimo czy Electus. Bo FIZ to jedyna forma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta