Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucyjna legitymacja prokuratury

29 marca 2011 | Prawo | Andrzej Seremet
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Prokuratura powinna być zaliczona do organów szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości – dowodzi prokurator generalny

Zapewne rację mają ci, którzy twierdzą, że wprowadzenie do konstytucji przepisów dotyczących prokuratury nie spowoduje udoskonalenia jej działania. Przykłady niektórych organów mających swoje miejsca w ustawie zasadniczej przekonanie to uzasadniają. Osiągnięcie celu w postaci sprawnego i rzetelnego działania prokuratury zależy od wielu przedsięwzięć prawnych i faktycznych, które spowodują uzyskanie należytego poziomu profesjonalizacji prokuratorów, ale też wyzwolą ich właściwe postawy etyczne.

Ustrojowy fundament

Konstytucyjne zapisy odnoszące się do prokuratury same przez się nie są w stanie tego wykreować. Wszelako pozwolą uzyskać prokuraturze rangę organu konstytucyjnego, dotąd dla niej nieosiągalną, choć w pełni uzasadnioną charakterem jej zadań i rolą pośród innych organów państwa – w tym także wśród tych, które ustrojodawca zechciał dostrzec w ustawie zasadniczej. Wreszcie sprawią, że prokuratura stanie się organem o stabilnie ukształtowanych zadaniach, strukturze i statusie pracujących w tej instytucji prokuratorów.

Właśnie potrzeby konstytucyjnej stabilizacji prokuratury, wobec doświadczeń przeszłości bliskiej, ale też i bardziej odległej, pełnej prób instrumentalizacji bądź marginalizacji tego ważnego organu państwa, uznaję za zasadniczy argument uzasadniający starania o konstytucyjną legitymację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8889

Spis treści
Zamów abonament