Kto może wymontować kratkę z auta bez konsekwencji podatkowych
Od 1 stycznia tego roku homologacja ciężarowa w samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie daje korzyści podatkowych. Wielu przedsiębiorców zastanawia się więc nad usunięciem kłopotliwej przegrody w bagażniku. Czy oznacza to konieczność skorygowania odliczonego wcześniej VAT?
Regułą jest, że podatnik obniża podatek należny o naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w momencie rozliczenia VAT. Późniejsza ich zmiana nie powoduje utraty prawa do dokonanego już obniżenia VAT należnego, a zatem nie powoduje konieczności korygowania podatku.
Niekiedy obowiązek ten wynika jednak z przepisów szczególnych. Rozpatrzmy, jak wygląda ten problem w zależności od momentu nabycia samochodu.
Podatnicy przerabiający samochody nabyte przed 1 maja 2004 muszą się oprzeć na ówcześnie obowiązujących przepisach ustawy o VAT z 1993 r.
W myśl obowiązującego wtedy art. 25 ust. 2 tej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosowało się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów jest przedmiotem działalności podatnika.
Przepisy starej ustawy o VAT nie przewidywały utraty nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu ciężarowego, w razie jego późniejszej przeróbki na osobowy. Potwierdza to m.in. interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z 29 lipca 2005 (PP/443-59/05).
Również obowiązujące od 1 maja 2004 przepisy ustawy o VAT, w tym art. 91 i art. 86...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta