Wynagrodzenia za część miesiąca nie trzeba uzupełniać
Pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za niewypłacenie zasiłku opiekuńczego przez ZUS. Nie musi wyrównywać zaniżonych z tego tytułu poborów
W maju zatrudniona wróciła z urlopu wychowawczego. Po kilku dniach pracy wzięła dziesięć dni z tytułu opieki nad dzieckiem. Kadrowa błędnie założyła, że ZUS wypłaci zatrudnionej zasiłek opiekuńczy. Tak się jednak nie stało. ZUS odmówił wypłaty świadczenia, tłumacząc, że zatrudniona nie miała do niego prawa.
Zasugerował, że niepoparta przepisami – nazwijmy to zwykła opieka nad dzieckiem – powinna być realizowana w ramach urlopu wypoczynkowego. Efekt jest taki, że zatrudniona za maj otrzymała tylko wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca. Czy w kolejnym miesiącu trzeba jej to zrekompensować? – pyta czytelnik. Jej pobory to pensja stała 3200 zł i składniki zmienne wypłacane w postaci prowizji od sprzedaży.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy wykonywanie pracy nie jest możliwe z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku
– nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
– porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
– pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
- ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta