Tryb niekonkurencyjny czasem możliwy
Dopuszczalne jest udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki w celu nabycia rzeczy niebędącej nieruchomością w drodze prawa pierwokupu, ale po spełnieniu wielu warunków
W praktyce zdarza się, że uprawnionym do wykonania prawa pierwokupu jest podmiot zobowiązany do stosowania przepisów pzp.
Na rzecz uprawnionego zamawiającego zostało zastrzeżone umowne prawo pierwokupu, które zgodnie z art. 598 § 2 kodeksu cywilnego uprawniony może wykonać w terminie tygodnia od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu.
Wykonanie prawa pierwokupu i nabycie rzeczy kwalifikuje się jako udzielenie zamówienia publicznego i podlega reżimowi zamówień publicznych. Powstaje pytanie, czy w tych okolicznościach uprawniony, po to by skorzystać z prawa pierwokupu i nabyć rzecz, może udzielić zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki?
Z wolnej ręki
Zgodnie z art. 66 ust. 1 pzp zamówienie z wolnej ręki to tryb, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. W tym trybie nie jest wymagane złożenie ofert przez wykonawcę w celu podjęcia negocjacji, ale zawarcie umowy następuje, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich postanowień, które były przedmiotem negocjacji (art. 72 § 1 k.c.).
Po wszczęciu negocjacji obowiązkiem zamawiającego jest zamieszczenie ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, w którym zamawiający m.in. podaje uzasadnienie wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki w celu umożliwienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta