Czy organ podatkowy ma prawo zakwestionować uchwałę wspólników
Fiskus może mieć trudności z dochodzeniem przed sądem cywilnym stwierdzenia nieważności uchwały zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Ogólne upoważnienie dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do wystąpienia do sądu powszechnego z żądaniem oceny ważności stosunków prawnych (na gruncie prawa cywilnego) ma umocowanie w art. 1891 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) w związku z art. 189 tego kodeksu. Norma ta skorelowana jest z art. 199a
§ 3 ordynacji podatkowej (op), który zobowiązuje organ prowadzący postępowanie podatkowe do wystąpienia do sądu powszechnego w przypadku powzięcia w toku postępowania wątpliwości co do istnienia bądź nieistnienia prawa lub stosunku prawnego.
Na podstawie odesłania zawartego w art. 31 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej wskazany przepis ordynacji podatkowej stosuje się również w postępowaniu kontrolnym, prowadzonym przez organy kontroli skarbowej.
Art. 199a § 3 op nakłada zatem na organy obowiązek ustalania istotnych okoliczności, ze sfery szeroko rozumianego prawa cywilnego i handlowego, za pośrednictwem drogi sądowej.
Weryfikacja sposobu powołania
Prowadząc postępowanie podatkowe (postępowanie kontrolne) w spółkach z o.o., organy podatkowe mogą napotkać problem z właściwą interpretacją czynności prawnych, podejmowanych przez zgromadzenie wspólników.
Dotyczyć może to zwłaszcza weryfikacji sposobu powołania (bądź odwołania) określonych osób z funkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta