Długie negocjacje i ustalenia przed umową
Aby przygotować się do przyszłej współpracy i ją zagwarantować, strony mogą się do tego zobowiązać w odrębnym kontrakcie. Często jednak są wątpliwości, czy faktycznie doszło do jego zawarcia
Kodeks pracy nie reguluje umowy przedwstępnej. Na podstawie art. 300 kodeksu pracy do stosunków pracowniczych stosujemy przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Dotyczy to też art. 389 i 390 k.c. mówiących o umowie przedwstępnej, bo nie pozostają wbrew tym zasadom.
Zgodne oświadczenia
Aby zawrzeć umowę przedwstępną, pracodawca i pracownik muszą wyrazić wolę zawarcia w przyszłości umowy o pracę. Określają przy tym jej najistotniejsze postanowienia.
Nie ma wymogów co do formy takiego kontraktu; może być przyjęty także ustnie. Do zawiązania umowy przedwstępnej może dojść też przez przyjęcie oferty złożonej przez jedną ze stron.
Zwykle jest to propozycja pracodawcy, którą akceptuje pracownik. Aby jednak oświadczenie szefa zainteresowanego zatrudnieniem w przyszłości pracownika zakwalifikować jako ofertę zawarcia umowy przedwstępnej, musi ją skierować do tej osoby oraz wskazać istotne jej postanowienia.
Wynika to z art. 66 § 1 k.c. Jeśli więc oświadczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta