Od doraźnego planu B do przepisów ustawy o działalności leczniczej
Decyzja o przekształceniu szpitala publicznego w spółkę może być dla wielu samorządów jedynym rozwiązaniem wyjścia z patowej sytuacji poważnego zadłużenia
Opierając się na przepisach ustawy o finansach publicznych Rada Ministrów 27 kwietnia 2009 ustanowiła program wieloletni pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”, potocznie zwany planem B.
Organem właściwym dla realizacji programu jest minister zdrowia we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz jednostkami samorządu terytorialnego, wspieranymi przez powołaną w tym celu specjalną grupę ekspertów.
Realizację planu B założono do końca 2011 r., natomiast zgodnie z dyspozycją rządu program został wygaszony 20 sierpnia 2011.
Tak więc dziś nie ma już sensu przybliżanie szczegółowych założeń planu B. Wraz z wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej 1 lipca 2011 pojawiły się natomiast nowe możliwości dla jednostek samorządowych.
Co to była za alternatywa
Plan B był alternatywą dla rządowego pakietu ustaw zdrowotnych skutecznie zawetowanych przez prezydenta RP.
Podstawowym założeniem planu B była likwidacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz udzielenie wsparcia finansowego jednostkom samorządu terytorialnego na spłatę pozostałych po zlikwidowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta