Kanadyzacja Polic
Kanadyzacja Polic
Zakłady Chemiczne "Police" jako jedne z pierwszych w kraju przystąpiły do programu "Odpowiedzialność i Troska", zainicjowanym przed kilkoma laty w Kanadzie. Wybudowały oczyszczalnię ścieków, rekultywują składowiska odpadów, ograniczają emisję gazów i pyłów. -- W ochronie środowiska robimy dużo -- powiedział Edward Stachoń, dyrektor generalny zakładów na spotkaniu z dziennikarzami z klubu "Ekos".
To, że w "Policach" przywiązuje się ostatnio dużą wagę do spraw ekologii, nie zmienia faktu, iż pozostają one nadal uciąźliwe dla otoczenia.
Wokół kombinatu powstała, w promieniu 4 km, pustynia porostowa. Poszerza się zroku na rok, co świadczy o znacznym zanieczyszczeniu powietrza. Obumarła część okolicznych lasów.
Problemy pozostały
Największy problem, z jakim od kilku lat boryka się dyrekcja zakładu, stanowią hałdy odpadów fosfogipsowych i siarczanów żelazowych, a przede wszystkim odory -- nie zidentyfikowane jeszcze do końca przez naukowców związki chemiczne wydzielające paskudną woń.
Policki kombinat położony jest 13 km w lini prostej na północ od miasta. Nadmierna emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych z wydziałów produkcyjnych od lat dawała się we znaki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta