Sposoby na dłużnika
Jak ściągnąć należności z Niemiec
Sposoby na dłużnika
Z klientem, który się nie kwapi z zapłatą za usługę czy towar, nie zawsze trzeba iść do sądu. Proces przed niemieckim sądem jest bardzo kosztowny i potrafi trwać nawet kilka lat. Jego wynik to najczęściej wielka niewiadoma, bo niemieckie prawo cywilne i handlowe jest bardzo skomplikowane, aorzecznictwo, które sąd zawsze bierze pod uwagę i często traktuje jak samo prawo, można porównać do beczki bez dna. Trzeba więc wykorzystać wszystkie możliwości, aby nakłonić klienta do zapłaty bez procesowania się.
Wierzyciel może żądać zapłaty z chwilą upłynięcia terminu płatności. Jeśli termin ten nie został ustalony w umowie czy zleceniu, należy to uczynić na fakturze. Można wtedy podać konkretną datę albo liczbę dni od otrzymania faktury przez klienta. Jeśli nigdzie nie ma żadnej wzmianki o terminie płatności, wierzyciel ma prawo żądać zapłaty w każdej chwili (§ 271 BGB -- Bürgerliches Gesetzbuch, czyli niemieckiego kodeksu prawa cywilnego) . Zresztą musi to uczynić, bo dopiero wtedy klient ma konkretny termin do zapłaty. Polski przedsiębiorca często nie ustala terminu płatności ani wzleceniu, ani na rachunku (fakturze) i czeka na pieniądze. Klient jest wprawdzie dłużny zapłatę za usługę czy towar, ale nie ma terminu płatności i może zwlekać z zapłatą w nieskończoność. Wezwanie do zapłaty, z podaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta