Niepewna przyszłość Europy
Błędne założenia traktatu z Maastrichtu
Niepewna przyszłość Europy
Przyszłość Europy jest postrzegana jako niepewna i złożona, choć powinna być uważana za oczywistą. Bez silnej i godnej zaufania Unii Europejskiej (UE) znajdowalibyśmy się dziś w tym samym punkcie, co po zakończeniu I wojny światowej. Jeśli zastąpić Gdańsk Kaliningradem, mapa Europy byłaby niemal identyczna z tą z 1919 roku. Jest jednak wielka różnica: Europa Zachodnia jest zjednoczona poprzez Unię Europejską.
Sytuacja po I wojnie światowej była niczym innym jak receptą na kolejny konflikt zbrojny. UE została stworzona, aby zapobiec nowym wojnom, przede wszystkim między Niemcami a Francją. Po upadku komunizmu sytuacja stała się niestabilna. Zjednoczenie Niemiec naruszyło równowagę w ramach Unii Europejskiej. Kanclerz Kohl był jednak zdecydowany rozwiązać ten problem w kontekście europejskim; Francja natomiast nalegała na stworzenie silniejszej UE, aby powstrzymać potężne Niemcy. W tym tkwiło źródło traktatu z Maastrichtu.
W Maastrichcie ustanowiono trzy filary UE: wspólną walutę, wspólną politykę zagraniczną i obronną, wspólny wymiar sprawiedliwości i politykę wewnętrzną. UE uznała również, że jej powołaniem jest rozszerzenie się na wschód. Traktat przewidywał ponadto zorganizowanie począwszy od 1996 r. Konferencji Międzyrządowej (KM) , której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta