Potrzebna brzytwa
Parasol nad polskim cukrownictwem
Potrzebna brzytwa
W 1995 roku ceny cukru wzrastały szybciej niż wskaźnik inflacji. Także wskaźnik wzrostu cen buraków cukrowych wyniósł wówczas 152, gdy wskaźnik cen towarów przemysłowych -- 125, a towarów i usług konsumpcyjnych -- 128. Było to następstwo wprowadzonej właśnie tzw. ustawy cukrowej oraz niskiej wówczas produkcji cukru (w roku 1994 -- 1373 tys. ton i w roku ubiegłym -- 1575 tys. ton) . W tym roku zanosi się na rekord -- produkcja cukru wyniesie 2, 0-2, 1 mln ton.
Jak już pisała "Rzeczpospolita", krajowe zapotrzebowanie na cukier szacuje się na około 1520 tys. ton. Łącznie ze sprzedażą przygraniczną około 1600 tys. ton, kilkaset tys. ton cukru trzeba będzie sprzedać za granicę. Tylko jednak do około trzeciej części tego eksportu (123 tys. ton) wolno Polsce w tym roku stosować dotacje. Niewiele więcej cukru kupi Agencja Rynku Rolnego na odtworzenie rezerw państwowych. Resztę trzeba będzie sprzedać po cenach o połowę niższych od cen krajowych. Koszty eksportu cukru muszą być pokryte wspólnie przez plantatorów i konsumentów.
Cukrownicy uważają, że Polska może i powinna ustabilizować produkcję cukru na spodziewanym w tym roku poziomie i wcale nie musi to być powód do notorycznych strat. Przedtem trzeba jednak -- ich zdaniem -- spełnić parę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta