Polecał je już Pitagoras
Zboża XXI wieku
Polecał je już Pitagoras
Proso istniało już od czasów prehistorycznych. Jego uprawy zapoczątkowali Egipcjanie, dowody na metryczkę tej roślinki znaleziono w starożytnych grobach. Również jedną z roślin czczonych przed wiekami jest orkisz -- stary gatunek zboża, mający cechy pszenicy i jęczmienia. Po latach zapomnienia powraca na nasze pola. Starszym od niego zbożem, które dziś przeżywa renesans, także i unas jest amarantus.
Ze wszystkich odmian zbóż, które zna człowiek, proso, orkisz i amarantus mają wyjątkową sławę, którą podczas stuleci przekazywano z pokolenia na pokolenie. Są jedynymi zbożami, które mogą dać wszystkie potrzebne elementy w wystarczającej ilości i równowagę, by utrzymać życie człowieka, nawet wówczas, gdy brakuje każdej innej żywności.
Proso czcili Chińczycy
Roślina otrzymała swą nazwę we Włoszech od łacińskiego słowa, które oznacza tysiąc, co miało nawiązywać do jej obfitości i dużej ilości ziarna.
Przed wiekami proso czcili Chińczycy i do dzisiaj jest jednym z podstawowych produktów w północnych Chinach. Mieszkańcy północy są masywniej zbudowani i silniejsi fizycznie niż ich rodacy z południa, którzy odżywiają się głównie ryżem.
Pitagoras wielbił proso i zalecał jaroszom, by spożywali to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta