Jak należało prowadzić politykę pieniężną
Jak należało prowadzić politykę pieniężną
Premier Grzegorz Kołodko w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (z 30 września br. ) znowu wrócił do oskarżeń pod adresem NBP o "błędną politykę stopy procentowej". Ponieważ od momentu kiedy te oskarżenia padły pierwszy raz minęło ponad 2 lata, myślę, że w świetle dotychczasowego przebiegu zjawisk pieniężnych nadszedł czas na ocenę tego, co Grzegorz Kołodko postuluje w zakresie polityki stopy procentowej.
Stopa procentowa a inflacja
Grzegorz Kołodko głosi tezę, że bank centralny utrzymując nadmiernie wysokie stopy procentowe "wysyła do podmiotów gospodarczych sygnały, jakiej inflacji sam oczekuje i w ten sposób sam ją kreuje" ("Polityka" z 25 lutego 1995 r. ). Dwa lata temu można było w przypadku naszego kraju tezę tę rozważać wyłącznie na gruncie teoretycznym. W okresie 1990-1994 stopy procentowe NBP systematycznie bowiem spadały, gdyż inflacja również była z roku na rok coraz niższa. Wyjątkiem od tego trendu była podwyżka stóp podstawowych w II półroczu 1990 r. , spowodowana nadmierną ekspansją kredytową i rosnącym gwałtownie deficytem budżetowym. Jednakże z uwagi na to, że ta podwyżka dokonana została razem z wprowadzeniem przez NBP administracyjnego ograniczenia akcji kredytowej banków komercyjnych, trudno jest ocenić pieniężny efekt samej tylko decyzji o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta