Czy menedżer może być etyczny
Społeczna odpowiedzialność biznesu
Czy menedżer może być etyczny
Kierownik, który każe choremu pracownikowi przychodzić do pracy postępuje nieetycznie. Dyrektor fabryki zasługuje na potępienie w chwili, kiedy decyduje się wypuścić nie oczyszczone ścieki poprodukcyjne wprost do pobliskiego jeziora. Z drugiej strony, etyka w biznesie kosztuje. Menedżer, jeśli chce pracować w zgodzie z wyznawanymi zasadami, wie, że czasem będzie się to odbywało kosztem firmy lub akcjonariuszy. Może się jednak okazać, że etyka w biznesie wcale nie przynosi strat.
Najbardziej zagorzała dyskusja na temat moralności biznesu toczyła się w latach 60. i 70. w Stanach Zjednoczonych. Była odpowiedzią na dwie głośne publikacje -- Alberta Carra i Miltona Friedmana. Albert Carr napisał w Harvard Business Review, że biznes rządzi się własnymi prawami moralnymi. Przypominają one reguły gry, w której osoby mówiące zawsze tylko prawdę przegrywają.
Relatywizm moralny
Wkrótce potem Milton Friedman opublikował kontrowersyjny esej o społecznej odpowiedzialności biznesu. Napisał w nim, że menedżer musi odpowiadać tylko przed właścicielami firmy i akcjonariuszami, którzy powierzyli mu w zarząd swój majątek, w nadziei, że go nie zmarnotrawi, ale będzie umiał go powiększyć. A więc tak ma prowadzić działalność, aby nie zmarnować ani grosza z ich pieniędzy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta